Facebook | Twitter | Google | RSS
reklam ve iletişim : info@isinsani.com
04
Mayıs


Mustafa Latif Topbaş Kimdir

Mustafa Latif Topbaş 1944 yılında İstanbul’da doğdu. 1961’de tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir aile şirketi olan Bahariye Mensucat A.Ş.’de ortak ve yönetici olarak iş hayatına atıldı. İlerleyen yıllarda muhtelif sanayi ve ticaret şirketlerinde kurucu ve idareci olarak görev aldı. 1994 yılında BİM’in kurucu ortakları arasında yer aldı ve İdare Meclisi Başkan Vekili olarak görev üstlendi. 2005 yılından itibaren İdare Meclisi Başkanlığı, Ocak 2010’dan itibaren ise İcra Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.
 
Ucuza sattı milyarder oldu
 
Birbiri üzerinde duran açılmamış koliler... Mukavva kutuların içinde adını pek de duymadığınız çoğunluğu Anadolu ’dan gelme markalar... Hiç de albenisi olmayan bir konsept. 1995 yılında yaşamımıza giren BİM, ürünleri ‘en ucuza’ satarak bugün perakende sektöründe Migros, Carrefoursa gibi devleri geçerek lider oldu, ortağı Mehmet Latif Topbaş’ı ise Forbes ’ın milyarderler listesine taşıdı.

BİM’lerin Türkiye perakende sektörüne giriş tarihi 1995. Cüneyt Zapsu ve kardeşi Aziz Zapsu’nun Alman Aldi’den örnek alarak kurduğu BİM’in hedefi maliyetleri minimum seviyeye indirerek, tüketiciye en ucuz ürünü sunmaktı. Bu amaçla düşük gelirli mahallelerde mağazalaşmaya başlayan BİM, tüketicinin ilgisiyle bugün başarılı bir iş modeli haline geldi. Zapsu ailesinin 2003 yılında hisselerini sattığı BİM, son beş yılda piyasa değerini 10’a katlayarak Migros, Carrefoursa gibi devleri dize getirdi.

Rakiplerin toplamı kadar 
21 mağaza ile başlayan BİM’in bugün 3009 mağazası bulunuyor. 2005’te 1 milyar 673 milyon lira olan cirosu ise 2010’da 6 milyar 573 milyon liraya çıktı. Bu ciro onu liderliğe taşıdı. 2006’da BİM’in cirosu, Migros’un 4.3 milyar lira olan cirosunun ancak yarısıydı. BİM, son 6 yıl içinde toplam 783 milyon lira net kâr elde etti. Yurtiçindeki bu başarısına paralel olarak geçen yıl Fas ’a açılan BİM, önümüzdeki dönemde Suudi Arabistan pazarına girmeyi hedefliyor.

BİM’in başarısının bir diğer cephesini ise borsa değeri oluşturuyor. 2005’te 496 milyon dolarlık piyasa değeri ile halka açıldı. Şirketin o dönemdeki piyasa değeri Migros’un sadece üçte biri kadardı. Hızlı büyüme ve yüksek kârlılık sonucunda hisselerdeki değer artışıyla birlikte BİM’in bugünkü piyasa değeri 4.8 milyar dolara ulaşmış durumda. Migros’un piyasa değeri ise 3.6 milyar dolar seviyesinde. Bir diğer rakibi Carrefoursa’nın değerinin 1.4 milyar dolar olduğu dikkate alınırsa, BİM’in değeri en büyük iki rakibi Migros ve Carrefoursa’nın neredeyse toplamına eşit duruma geldi. Halka açıldığından bu yana yaklaşık 10 kat değer kazandı.

Hisselerdeki bu hızlı yükseliş BİM’in patronlarını da bir anda Forbes’ın dolar milyarderleri listesine soktu. BİM’in sermayesinin yüzde 18’ine sahip olan Mustafa Latif Topbaş’ın hisselerinin değeri yaklaşık 900 milyon dolar seviyesinde bulunuyor. Bu hisselerin değeri, 2005’te 90 milyon dolardı. Topbaş, yeni açıklanan Forbes listesinde 1.3 milyar dolarla 938’inci sırada bulunuyor ve bu serveti ile Mustafa Koç, Şevket Sabancı, Suzan Sabancı Dinçer, Aydın Doğan gibi isimleri geride bıraktı. Listeye Türkiye’den 38 kişi girmişti 
 
BİM ve Bahariye Mensucat’ın patronu olarak tanınan ancak kamuoyunda pek görünmeyi sevmeyen Mustafa Latif Topbaş, bundan 3 yıl önce Sabancı Grubu’ndan satın aldığı Marsan Gıda’yı (GıdaSa) dünürü Ülker Grubu’na sattı. Piyale, Luna, Saka Su gibi markalara sahip olan Marsan Gıda, bundan sonra Yıldız Holding bünyesinde faaliyet gösterecek.

BUNDAN birkaç yıl önce çıkan “Sabancı’nın GıdaSa’sını, Ülker satın alıyormuş” dedikodusu, sonunda gerçek oldu. BİM ve Bahariye Mensucat’ın sahibi olarak bilinen Mustafa Latif Topbaş, Sabancı Grubu’ndan satın aldığı ve adını Marsan Gıda olarak değiştirdiği şirketi, 3 yıl sonra Murat Ülker’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüttüğü Yıldız Holding’e sattı. Böylece Piyale, Saka, Luna, Ona, Hüner, Sabah gibi bir çok gıda ve içecek markası Yıldız Holding bünyesine geçti.

Torun Ülker, damat
Bu alışverişi ilginç kılan unsurlarından birisi de Marsan’ın akrabalar arasında el değiştirmiş olması. Geçen yıl Konya’da açılan BİM mağazası hariç kendi şirketlerinin bile kurdelesini kesmediği için kamuoyunda pek tanınmayan Mustafa Latif Topbaş’ın kızı Fatma, Sabri Ülker’in torunu, yani Murat Ülker’in yeğeni Ali Ülker ile evli. Sabancılar, 2007 yılında GıdaSa’yı satışa çıkardığında, Murat Ülker fabrikayı ziyaret etmiş, bu ziyaret de “Ülker, GıdaSa’yı alıyor”, dedikodularına neden olmuştu. Ancak bu ziyaretin hemen ardından satışın Topbaş’a yapıldığının açıklanmasını, “Murat Ülker GıdaSa’yı dünürü için gezmiş” yorumları kadar, “Topbaş, fabrikayı Ülker için aldı” dedikolarına da neden olmuştu.

Ak Gıda’da başladı
Aslında Ülker Ailesi ile Topbaş Ailesi arasındaki ticaret çok daha eskilere dayanıyor. Halen Yıldız Holding bünyesinde faaliyet gösteren ve Türkiye’nin en büyük süt işleme tesislerine sahip şirketlerden biri olan Ak Gıda’nın kuruluşundan bu yana iki aile ticarette birlikte hareket ediyor. Üretim hayatına 1996 yılında Sakarya’nın Akyazı ilçesinde küçük bir süt tesisi satın alarak başlayan Ak Gıda’nın kuruluşunda, Ahmet Afif Topbaş, Halit İlhan, A. Geylani Zapsu ve Yasin A. Kadı yer alıyor. Daha sonra bu yönetim kurulu değişirken, mevcut yönetimde Mustafa Latif Topbaş Yönetim Kurulu Başkanlığını, Murat Ülker de Başkan Yardımcılığını yürütüyor.

Başka ortaklıkları da var
Ülker ve Topbaş’ın ortak olarak yanyana geldiği tek şirket Ak Gıda değil. Yine gıda alanında ortak pek çok şirket bulunuyor. Bunlardan biri olan ve 1999 yılında kurulan Karma Gıda’da Topbaş ve Murat Ülker yönetimde yer alırken, 2003 yılında kurulan Link Gıda’da Murat Ülker ve Mustafa Latif Topbaş’ın yanı sıra Ali Ülker de ortak olarak yer alıyor. Bu üçlünün ortak olduğu bir başka şirket de 2002 yılında kurulan Seher Gıda.

Salomon ve Rafael Glido 85 yıl önce temeli attı, yola Ülker’le devam edecek

Sabancı 1945’te aldı
Marsan, ismi yeni olsa da şirketin kökeni 85 yıl öncesine kadar gidiyor. Salomon ve Rafael Glido’nun 1925 yılında kurduğu yağ fabrikası, 1945 yılında Hacı Ömer Sabancı tarafından satın alınıyor.

Sabancı fabrikanın atını Toroslar Yağ Fabrikası olarak değiştiriyor. Bu şirketle, Sabancı Ailesi de sanayiciliğe adım adıyor.

1973 yılında fabrikanın adı ‘Margarin’ ve ‘Sanayi’ kelimelerinin ilk hecelerinden esinlenilerek Marsa olarak değiştiriliyor.

Kraft ile ortak oldu
1993 yılında, Marsa dünya gıda devlerinden Kraft ile işbirliği yapıyor. Önce Marsa Kraft General Foods, sonra da Marsa Kraft Jacobs Suchard ve Marsa Traft Foods isimlerini alıyor.

Sabancı ile Kraft arasındaki işbirliği 2005 yılında sona erince, Marsa yüzde 99.9 hisse ile Sabancı Holding’in GıdaSa’sı oluyor.

Aileye Piyale katıldı
Celal Metin’in CEO’luğu döneminde gıda işinde büyüme planları yapan Sabancı, 2002 yılında Türkiye’nin en eski markalarından biri olan Piyale’yi bünyesine katıyor.
1922 yılında Hasan Tahsin Piyale tarafından İzmir’de kurulan ve Türkiye’nin ilk makarnasını üreten Piyale, Sabancı bünyesinde ancak 6 yıl kalabildi.

2 milyon TL’ye aldı
Enerji, finans, perakende, çimento, lastik alanlarına yoğunlaşma kararı alan Sabancılar, Gıda’yı, 227.3 milyon liralık değer üzerinden sattı. Ancak şirketin borçları düşülünce Mustafa Latif Topbaş, Sabancılar’a sadece 2.1 milyon lira ödedi.
Bundan sonra Yıldız Holding bünyesinde yoluna devam edecek olan Marsan, markaları kadar kapasitesi ile de sektörünün önde gelen şirketlerinden biri.

En büyük fabrika
Adana fabrikası Türkiye’de tek alana kurulu en büyük fabrika özelliği taşıyor. Bu tesis, yılda 200 bin ton margarin, 100 bin ton sıvı yağ üretim kapasitesine sahip.

Marsan Hendek-Piyale fabrikası, yılda 80 bin ton makarna, 27 bin 500 ton un, 3 bin 600 ton toz tatlı, 2 bin 40 ton irmik üretim kapasitesiyle üretim yapıyor.

Marsan, Sakarya tesislerinde ise yılda 260 milyon litre pet şişe su, 180 milyon litre damacana su, 30 milyon litre aromalı içecek kapasitesine sahip.

Etiketler: Mustafa latif topbaş kimdir, nerelidir, kaç yaşında biyografisi, hayatı, özgeçmişi
82624 defa okundu
Facebook | Twitter | Google | RSS
reklam ve iletişim : info@isinsani.com