Facebook | Twitter | Google | RSS
reklam ve iletişim : info@isinsani.com
03
Mayıs


Fethi Şimşek - Doğa Koleji

1958 Şanlıurfa doğumlu Fethi Şimşek evli ve 4 çocuk babasıdır. İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Fizik Kimya Biyoloji bölümünü bitirdi ve kimyayı seçti. Ardından da ikinci okul olarak İstanbul Üniversitesi'nde sosyoloji okudu. "Öğretmenliktense işletmeciliğe daha çok ilgim vardı" diyen Şimşek, öğretmen olarak başladığı Kültür Dershanesi'ne kısa sürede ortak oldu.

Kültür Dershanesi'nin 20 yıllık ortağı olan Şimşek, 1998'de English Time dil okullarını, 2002'de de Doğa Okulları'nı kurdu. Doğa Koleji'nin İstanbul'un zengin semtlerinde 6, Toronto'da da 1 şubesi var. English Time'ın ise İstanbul'daki 12, Londra ve Toronto'da 1'er şubesi var.

Fethi Şimşek  Doğa Kolejlerinin %70 hissesinin sahibi ayrıca Kültür Şirketler Topluluğunun da yüzde %40 sahibi.

Doğa Koleji halen okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında 16 milyon öğrenci eğitim görüyor. Bu öğrencilerin 498 bini özel okullarda okuyor. Türkiye’de özel okul sayısı 2 bin 750’ye ulaşmış durumda...
Malum, eğitim sektöründeki potansiyel bir süredir başka alanlardaki yatırımcıların da ilgisi çekiyor.

Hatırlanacağı gibi, 2010 yılında girişim sermayesi fonu Turkven, sessiz sedasız Doğa Koleji’nin yarısını satın almıştı. Fethi Şimşek’in kurduğu Doğa Koleji, bu taze kaynağın da etkisiyle son yılların en hızlı büyüyen eğitim kurumlarından biri oldu. Söz konusu ortaklıktan sonra en az 10 yeni kampüs açtı. Doğa Koleji’nin halen Türkiye genelindeki 36 kampüsünde (anaokulu, ilköğretim ve lise) faaliyet gösteriyor. Bu kampüslerin yarısının İstanbul’da olduğunu belirtelim.

21 bin öğrenciye eğitim veren Doğa Koleji’nde 3 bin öğretmen görev yapıyor. Bunlara 2 bin de diğer görevlerde çalışanlar eklenince Doğa Koleji’nin 5 bin kişiye doğrudan istihdam sağladığı söylenebilir.
Öğrendiğimize göre Doğa Koleji, önümüzdeki iki yılda da hızlı büyümesini sürdürecek. Geçenlerde sohbet etme olanağı bulduğumuz Doğa Koleji CEO’su Uğur Gazanker, 2012-2013 eğitim öğretim döneminde İstanbul (Kurtköy, Bahçeşehir, Halkalı ve Beylikdüzü), Ankara ve Konya’da 6 kampüsün daha eğitim vermeye başlayacağını söyledi. Doğa Koleji, 2013-2014 eğitim öğretim yılında ise İstanbul Ataşehir, Çekmeköy, Güneşli (Basın Express), Kağıthane, Merter, Ataköy ve Sancaktepe; Gaziantep, Kayseri ve Samsun kampüslerini açacakmış.

Şirket, okulların binalarını kiralıyor. Ancak Gazanker, okullardaki taşınabilir her türlü yatırımı kendilerinin yaptığını vurguladı. Ardından da “Bu yatırımların 20 milyon dolarını biz karşılayacağız. Biz eğitimden para kazanıyoruz. Hiçbir zaman kâr dağıtmıyoruz. Kazandığımızı yine yatırıma harcıyoruz” dedi.

Bu arada, Fethi Şimşek’in mütevelli heyeti başkanlığını yaptığı Doğa Eğitim Vakfı’nın üniversite kurmak üzere YÖK’e başvurduğunu da belirtelim. Bu yıl içinde üniversite izninin alınacağı umuluyor. Uğur Gazanker, 2013-2014 akademik yılında ilk öğrencileri almayı hedeflediklerini söyledi. Acarkent’te eğitime başlaması planlanan “Doğa Üniversitesi” için ilk etapta 40 milyon TL’lik kaynak ayrılmış


Forbes Türkiye Dergisi, mayıs ayındaki sayısının kapağında Grubumuzun kurucu ortağı ve girişimci eğitim duayeni  Fethi Şimşek'e yer verdi.

Dünyanın tanınmış prestijli iş dünyası dergisi Forbes, Türkiye'de Türkçe olarak yayınlanan Forbes Türkiye Dergisi'nin, Mayıs ayındaki sayısının kapağında Grubumuzun kurucu ortağıFethi Şimşek’e yer verdi

Forbes Türkiye dergisinin ‘Eğitimde Dönüşüm’  adı altında Mehin Öner imzasıyla yayınladığı dosyada kamu-özel ortaklığı ve teşvik yasası yoluyla eğitimde devrim niteliğinde planlanan dönüşüm ve sektöre olan etkileri ele alınırken kendisiyle yapılan röportaja dayanarak Fethi Şimşek’ in 2016’ da  Forbes 100’ e servetini eğitimden kazanmış ilk zengin olarak gireceğini öngörerek 6 sayfa ayırıyor.  

Eğitim sektöründeki liberalleşmenin sektörü okul patronları kadar girişimciler için de karlı bir alana dönüştüğünü kapağından duyuran dergi, ‘yeni Mektep’ başlığı ile Şimşek’in fotoğrafını da kapaktan yayınladı. Dergide Zeliha Alagöz Temiz  imzasıyla ’Beşinci Vites’  başlığı altında, Kurucumuz Fethi Şimşek ile yapılan röportajdan pasajlar sunuluyor

Zeliha Alagöz Temiz, yazısında Şimşek'den bahsederken, girişimci tarafına özellikle vurgu yapıyor ve ‘potansiyel gördüğü her işe gözünü kırpmadan girebileceği’ ibaresini kullanıyor.

Doğa Kolejnin sahibi kim, kimin, doğa koleji kimin doğa kolejleri, okulları, english time kimin, okyanus koleji sahibi, ortağı, kültür şirketler topluluğu sahibi ortağı yönetim kurulu başkanı, CEO'su

25949 defa okundu
Facebook | Twitter | Google | RSS
reklam ve iletişim : info@isinsani.com