close
BlogDigital Medya

İnternette Doğru Reklam Mecrasını Tercih Etmek

Firmalar reklam verirken dijital platformları çok iyi analiz etmeli. Dijital reklamcılığın ayırt edici en önemli özelliği interaktivitedir. Tüketicinin pasif konumdan aktif konuma geçişinde dijital reklamcılık bir devrim niteliğindedir. Tüketici sadece tüketen konumundan çıkmış, içerik üreten, reklamın üretim sürecine dahil olan, yorum yapan konumuna yükseldikçe ve bu yeni konumundan hoşlanmaya da başladıkça, markalar da reklam stratejilerini bu yönde geliştirmeye, tüketicileriyle çok daha yakın ilişkiler kurma çabası içine girmişlerdir. Böylelikle dijital reklamcılığın yükselişi her geçen gün artmaktadır ve artmaya devam edecek gibi görünmektedir.

Her reklam kampanyasında yapılması gereken ve yapılmaması gerekenler olduğu gibi dijital reklamcılıkta da durum çok farklı değildir. Ülkemizde son yıllarda hemen her marka dijital mecrada yer alması gerektiği algısına sahip. Bence yapılan en büyük yanlışlardan biri markaların kendilerine uygun olup olmadığını çok da fazla düşünmeden dijital mecralarda bir şeyler yapma hevesleridir. Her marka için dijital mecra doğru ve uygun olmayabilir. Hedef kitlesini doğru analiz eden, marka konumlandırmasını bu doğrultuda yapan markaların dijital mecralarla kurdukları ilişki çok daha temkinli ve verimli olmaktadır.

– Göz önünde tutulması gereken temel unsurlar aşağıdadır:
Farkındalık yaratmak
Trafik yaratmak
Kayıt elde etmek
Satış sağlamak
– Dijital mecra seçimi, bir medya planlama sürecinin en kritik unsurudur. Her etapta dikkat edilmesi gereken hedef kitle, dijital mecra seçiminde de en önemli faktörlerin başında gelir. Bu süreçte, hedef tüketici kitlesine doğrudan ulaşan ve en iyi geri dönüşü veren mecraların dikkatle seçilmesi gerekir.
– Dijital Mecralar seçildikten sonra, bu mecralara uygun kreatif araçların yaratılması süreci başlar. Kreatif araçlar, seçilen dijital mecralar göz önünde tutularak birçok farklı reklam formatında olabilir.
Örnekler:
Banner Reklamlar, Akıllı Linkler, Arama Motoru Reklamları, Sosyal Medya Reklamları vb.
– Bu süreçte dikkat edilmesi gereken önemli bir konu bulunmaktadır. Dijital Medya Planlama sürecinde, dijital mecra seçiminden sonra kreatif araçların yaratılması daha objektif bir yaklaşımdır. Tersinin oluştuğu durumlarda, önceden yaratılan kreatif reklam formatları, seçilen dijital mecralar ile uyum sağlamayabilir ve bu reklam veren için zarara yol açabilir.

– Bu aşamada, kampanya dahilinde uygulanacak farklı kurguların hangi zaman aralığında yayında kalacağı belirlenir. Yayın süreçleri, her spesifik mecra için farklı olabilir. Örneğin; banner reklamlarında farkındalık yaratmak amacı ile uzun süreli yayın planlanırken, Google Adwords reklamları trafiği artırmak amacı ile kısa süreli fakat daha sık gösterim üzerinden planlanabilir.

Hedef kitle ve mecra belirlenmesi

İnternette bir dakikada 2 milyondan fazla kelime aranıyor, 600’e yakın internet sayfası kuruluyor, 300 bin tweet atılıyor, 200 milyonun üzerinde mail gönderiliyor. Arama motorlarına “İnternette bir dakikada neler oluyor” diye yazdığınızda karşınıza çıkan araştırma raporları ile listeyi uzatmak mümkün.
Peki dünya üzerinde bu kadar çok kullanılan

Dijital mecralar:
Display reklam: banner, rich media, video
SEO, SEM
E-posta
Mikro siteler
İçerik: bloglar, advertorial ( blogarların konuşması sağlanabilir, advertorial yapılabilir)
Seri ilancılık
Grup satın alma, özel alışveriş, affiliate pazarlama
Mobil
Sosyal medya: Wom, online pr, sosyal oyun, lokasyon bazlı pazarlama, dijital outdoor
Display reklam modelleri:
Banner
Rollover banner
Pageskin (sayfa giydirme)
Flooting banner (banner alanının dışına çıkan banner)
Gadgets, widgets (kendi haberlerimizin, içeriğimizin banner alanı içinde akıyor olması, dinamiktir. Gittigidiyor’un bazı sitelerde yaptığı çalışma örnek verilebilir)
İnteraktif banner (banner içinde tıklama ile içerik yine aynı alan içinde değişiyor. Örneğin yaş girilerek o yaşa göre içerik verilmesi)
Video banner
linear (izlenecek video’nun başına, sonuna, ortasına eklenen reklam filmi. Webde gösterilen dizi tekrarlarının önüne reklam alınması gibi)
non linear video (video altına bant reklam)
companion ads. (hem linear hem non linear bir arada)
advertorial streaming (youtube gibi video sitelerinde kendine ait sayfa açma, oraya video ekleme, güncelleme)

Mesajı güncellemek kolaydır.
Yeni bir mecra
Reklam Verilecek Site Seçimi
Uygulama: Ekşisozluk
En çok hit alan Türkçe siteler arasında
Kutsal bilgi kaynağı
İçeriği internet kullanıcıları tarafından oluşturuluyor
Google’la sözlükteki metinlere ulaşılabiliyor
Teknoloji şirketleri sitenin sponsoru
Sözlük yazarlarının (50000) çoğu ünv. öğrencisi
Reklam Getirisi:
Tribal marketing uygulamaları
Absolut Vodka, Pink Floyd
Kampanyanın geleceğini şekillendiren alternatif görüşlerin elde edilmesi
Çift taraflı iletişim-reklamveren + yazarlar
Ekşi Sözlük Reklam Alanları:

IAB Avrupa tarafından yaptırılan “IAB AdEx Benchmark Araştırması”na göre dijital reklam yatırımları büyümesini sürdürüyor.

Araştırma, internetin tüm reklam sektörü içinde en iyi performansı gösteren mecra olduğunu ortaya koydu. Avrupa’da toplam pazar 24.3 milyar Euro’ya ulaşırken, dijital yatırımlarda en fazla büyüyen iki ülkenin % 34’le Rusya ve % 30.4 ile Türkiye olması dikkat çekti.

IAB Avrupa tarafından yaptırılan ve Avrupa dijital reklam yatırımlarını kapsamlı biçimde irdeleyen AdEx Benchmark Araştırması, 23-24 Mayıs’ta Barcelona’da düzenlenen Interact 2013 Konferansı’nda açıklandı.

IAB Avrupa’nın her yıl yaptırdığı AdEx Benchmark Araştırması’na göre dijital reklam yatırımları, 2012 yılında %11.5 büyüdü ve internet tüm reklam sektörü içinde en iyi performansı sergileyen mecra oldu.

IAB Avrupa CEO’su Kimon Zorbas konuyla ilgili yaptığı açıklamada gelişmenin olumlu seyrettiğini belirterek şunları söyledi: “2011’deki %15.3’lük ve 2012’de devam eden %11.5’lik büyüme ile sektörümüz Avrupa’daki genel gidişatın tersine bir özellik gösteriyor. Display, markalaşma sürecindeki rolü ve online mecra aracılığıyla iletilen zengin metriklere dayanan ‘big data’ ekonomisinde yaşanan gelişmeyle adeta yeniden doğdu.”

AdEx Benchmark Araştırması, medya kullanım alışkanlıklarını uygun olarak yapılan dijital reklam yatırımlarının büyümenin temelini oluşturduğunu ortaya koydu. Araştırmada özellikle online video reklamına artan talebin altı çizildi.

2012 yılında % 50.6 büyümeyle yaklaşık 661.9 milyon Euro’ya ulaşan online video reklamcılığı, yakaladığı çarpıcı yükselişle reklamverenler için bir cazibe alanı yarattı. Avrupa’da online video %12.9’la ilk defa çift basamaklı pazar payına ulaştı.

Bir başka önemli büyüme de mobil reklam tarafında yaşandı. Mobil reklam, %78.3’lük artışla toplamda 392 milyon Euro değere ulaşarak büyümesine devam etti ve Avrupa’daki bütün online display yatırımlarının %5’ini oluşturdu.

Segmentlere göre büyüme oranları

IAB Avrupa’nın AdEx Benchmark çalışması dijital reklam pazarını; “Display”, “Classified and Directories” (İlan Sayfaları Reklam Yatırımları) ve “Paid for Search” (Ücretli Sıralama Yatırımları) olmak üzere 3 üst-seviye segmente ayırıyor.

“Display” reklam pazarı 2012 yılında, % 9.1 artışla 7.8 milyar Euro’ya ulaştı. Mobil ve online video izlenme oranlarındaki artış, söz konusu büyümedeki en büyük etken oldu.

“Classified and Directories” (İlan Sayfaları Reklam Yatırımları) kategorisinde 2012 yılı pazar değeri 4.5 milyar Euro’ya ulaştı. Bu artışta, ilan sayfalarının basılı mecradan dijitale kaymasının büyük rolü olduğu belirtildi. Sektörün gelişimi ilan sayfaları sitelerinin de değerini artırdı. Bu mecralar reklamverenler için daha ilgi çekici hale geldi. İskandinav ülkeleri Avrupa pazarının canlanmasında önemli rol oynadı. Bahsi geçen bölgede %20’yle, %23,9’la İsveç öne çıkan ülkeler oldu.

AdEx Benchmark çalışmasında üçüncü segment olarak gösterilen “Paid for Search” (Ücretli Sıralama Yatırımları) ise % 15.5 büyümeye ve 11.9 milyar Euro pazar değerine ulaşarak diğer segmentlere benzer bir artış yaşadı. Rusya’nın % 44.9 oranında büyümesinin etkileyici bir performans olarak öne çıktı. Bununla birlikte Avrupa’daki Almanya ve İngiltere gibi bazı büyük ve gelişmiş “Arama Pazarları’’nın büyümeye devam etmesi “Arama Reklamları”nın artışına önemli ölçüde katkıda bulundu. Küçük ölçekli reklamverenlerin reklam yatırımlarının artması ile akıllı telefon ve tabletlerin mobil arama özellikleri de bu gelişmeye ivme katan unsurlar arasında yer aldı.

IHS Electronics and Media Reklam Araştırma Direktörü Daniel Knapp, AdEx Benchmark çalışmasıyla ilgili yaptığı değerlendirmede şu görüşleri ifade etti:

“Avrupa’daki makroekonomik durum 2012’nin medya sektörü için zorlu bir yıl olmasına yol açarken, dijital reklamcılık oldukça iyi bir performans gösterdi. Üstelik büyümede sadece gelişen pazarların etkili olmadığını gördük. İskandinavya ve İngiltere gibi dijital ekonomileri gelişmiş ülkelerin de çift haneli büyümeleri şunu gösterdi: Teknolojiye olan yatırımlar, geliştirilmiş ölçüm ve stratejiler ile gittikçe artan mobil tüketim, sürdürülebilir dijital reklamcılığı mümkün kılıyor.’’

IAB Avrupa’nın yaptırdığı AdEx Benchmark Araştırması’nda dijital pazarı en fazla büyüyen ilk 10 ülkeye de yer verildi. Top 10 listesinde Rusya’nın 5. sıradan 4. sıraya yükselmesi dikkat çekti. Rusya ile İtalya’nın yer değiştirdiği Top 10 listesinde başka bir değişim yaşanmadı.

En fazla büyüyen pazar, % 34’le Rusya olurken, Rusya’yı % 30.4 ile Türkiye takip etti.

admin

The author admin

Leave a Response